Close
Close
Browse Categories
$ to $[Polish] Zgrozy: Powidoki Przyszłości $1.00
Publisher: Chaosium
pixel_trans.gif
by Michał J. [Verified Purchaser] Date Added: 05/08/2019 07:29:37
Powidoki Przyszłości to niedrogi scenariusz do 7 Edycji Zewu Cthulhu, który w mojej opinii jest świetnym wprowadzeniem dla graczy, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z twórczością Lovecrafta, a nie chcemy zarzucić ich od razu ostrą jazdą bez trzymanki w mitach Cthulhu. Jego formuła jest bardzo prosta i pozostawia bardzo wiele kwestii decyzjom strażnika tajemnic co sprawia, że łatwo jest osadzić wydarzenia w dowolnej lokacji oraz dowolnych czasach więc jeżeli tylko chcemy łatwo wpleść go w dowolną kampanię lub potraktować go jako jej początek. Dzięki niewielkiej ilości szczegółów prowadzący otrzymuje duże pole do manewru w kontekście zmian plotów fabularnych oraz dodania własnych postaci niezależnych czy wydarzeń odbywających się w trakcie trwania scenariusza Całość tekstu podzielona jest na oznaczone elementy co sprawia, że nie zagubimy się w gąszczu tekstu chociaż i tak warto zaznaczyć sobie samemu co ważniejsze informacje. Dodatkowo każda postać niezależna ma opisane swoje statystyki, motywacje i historię z innymi oraz przykładowe reakcje na badaczy co daje nam szerokie spektrum możliwości w kontekście ich interakcji zarówno między badaczami jak i między sobą. Z poprowadzonej przeze mnie sesji Powidoków wyłoniło się kilka elementów, na które wydaje mi się warto zwrócić uwagę w czasie przygotowania do poprowadzenia jak i już w trakcie samej sesji. Pierwszą rzeczą są opisy wydarzeń i niektórych postaci, które jak już wspomniałem wcześniej są raczej ogólne co z jednej strony ułatwia osadzenie ich gdziekolwiek, ale gdy już je osadzimy warto, aby dodać trochę szczegółów, ponieważ te bazowe mogą okazać się dla badaczy niewystarczające. Kolejnym elementem, o który warto zadbać jest relacja badaczy z miejscem lub postaciami niezależnymi. Jeżeli pojawią się ot tak lub ich cel będzie trochę odbiegał od głównego wątku fabularnego może pojawić się problem. Na szczęście autor poświęca tej kwestii trochę miejsca w zakładce motywacje, które pozwalają łatwiej stworzyć i przygotować badaczy do tego na czym powinni się skupić, żeby przygoda nie poszła w zupełnie innym kierunku. Warto wiedzieć, że fabuła Powidoków tak naprawdę jest mało skupiona wokół mitów Cthulhu czy innych paranormalnych zjawiskach. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma ich wcale, ale jeśli chcecie by gracze co chwilę rzucali na poczytalność to warto dodać do wydarzeń coś od siebie chociaż i tutaj autor podaje nam kilka pomysłów na to co moglibyśmy dodać do sesji, żeby uczynić ją bardziej klimatyczną. Podsumowując "Powidoki Przyszłości" są przyjemnym scenariuszem, który daje strażnikowi ogromną swobodę w mieszaniu czasami, wydarzeniami oraz postaciami. Sprawia to, że doświadczeni MG będą mieli dużo zabawy z kombinowaniem, ale początkujący mogą(ale nie muszą) troszkę się męczyć nim w pełni dopracują sobie ten scenariusz (zwłaszcza tym drugim polecam dokładne zapoznanie się ze scenariuszem i przygotowanie sobie większej ilości szczegółów, żeby nie dać się nagle zaskoczyć).

Osobiście polecam ten scenariusz i uważam, że całość warto kupić nie tylko i wyłącznie w celu poprowadzenia dokładnie tej historii, ale wykorzystania jej również jako inspiracji do swoich własnych, ponieważ cała seria Zgróz, aż roi się od ciekawych pomysłów do wykorzystania.Rating:
[5 of 5 Stars!]
pixel_trans.gif
Creator Reply:
Dziękuję Ci serdecznie za recenzję! Chciałem, by Powidoki były uniwersalne i łatwe do wpasowania w dowolną kampanię, cieszę się, że to się udało. Mam nadzieję, że listy typowych zachowań pomagają początkującym Strażnikom ciekawie poprowadzić tę historię, a jeśli z dalszych recenzji będzie wynikało, że może być z tym problem, pewnie dodam do pliku stronę albo dwie z przykładowymi scenami.

Swoją drogą - kim byli Badacze na Twojej sesji? Miałeś okazję wykorzystać przykładowe motywacje?
pixel_trans.gif
pixel_trans.gif Back
You must be logged in to rate this
pixel_trans.gif
[Polish] Zgrozy: Powidoki Przyszłości
Click to show product description

Add to DriveThruRPG.com Order

0 items
 Gift Certificates